Real Madrid til spillerne: Der bliver ingen indkøb

Real Logo 090220

Real Madrid indkaldte spillerne til møde lørdag formiddag, blot få timer efter det endelige CL-exit til Manchester City.

Her blev de mødt af José Ángel Sánchez, som på klubbens vegne ønskede at informere om, at der ikke bliver foretaget indkøb til den kommende sæson og at der kun vil komme nye spillere i form af udlejede folk, som vender tilbage, sådan som der gør sig gældende for Andriy Lunin, Álvaro Odriozola, Martin Ødegaard og måske Dani Ceballos.

Real Madrid står over for en meget svær periode på grund af Corona-krisen, som frygtes at koste klubben op mod 180 millioner € og da man samtidig igen skal bede spillerne om i en periode at gå ned i løn, kan man ikke forsvare samtidig at foretage dyre indkøb.

Det forklarede Florentino Pérez selv spansk presse, kort efter mesterskabet var blevet hjemført:
- Situationen er rigtig slem og det er meget svært at bede spillerne om at gå ned i løn og derefter foretage store indkøb.

Real Madrids spillere har allerede en gang accepteret en periodeafgrænset løn-nedgang, således at man slap for fyringsrunder i klubbens administration og eftersom der ikke er udsigt til at få tilskuere tilbage på lægterne, som er Real Madrids største indtægtsgrundlag, vil man altså i den kommende tid forhandle med spillerne om en ny løn-nedgang.

På lørdagens møde lykønskede José Ángel Sánchez også spillerne for en flot sæson, som endte med et mesterskab og den spanske Super Cup, ligesom han takkede Alphonse Areola for tiden i klubben i det forgangne år.

Log-på for at kommentere


9eren's profilbillede
9eren svaret på emne: #1 1 måned 5 dage siden
Ubamecano og Mbappe så til 2021 tak

Og Cherki
DeLaRed svaret på emne: #2 1 måned 1 uge siden

Daniel skrev: Men for at gøre det en smule nemmere, så render der en gut rundt på Real Madrid Castilla, der hedder Antonio Blanco.

Han er før blevet hevet frem i de spanske medier som et bud på en backup til Casemiro, og der bliver snakket rigtig varmt om ham. Med rette. Han er en spændende spiller.

Han kunne måske godt få en chance eller to i næste sæson, men det kommer stadig til at afhænge af midtbanepuslespillet.

Kommer der til at være for mange kokke til at fordærve maden centralt på banen, tror jeg desværre, at Zidane vil ty til at bruge Kroos på 6'eren, når det en sjælden gang bliver nødvendigt.


Tak @Daniel!

Det ville give mening at give en spiller som Blanco chancen, isaer i starten af seasonen for at se om han maaske kan vaere en noedloesning.

Men tror nok det ender med du faar ret i for mange kokke, det er dog IMO bare aergerligt, da baade Kroos og Valverde aldrig har fungeret som 6'er, og de kampe hvor ZZ er tvunget til at benytte den mulighed, ligner hele holdet nogen der bare skal have de 90 minutter overstaaet hurtigst muligt. Og vi saa ogsaa i seasonens sidste 3-5 kampe hvad der sker med en spiller som Casemiro naar han skal tage 6'er tjansen i over 4.000 minutter paa en season, det er bare ikke holdbart at koere ham helt ud hvor han pludselig bliver en af de svagere spillere paa holdet.

Haaber paa ZZ tager konsekvensen af at der ikke bliver handlet ind til en Casemiro back-up, og proever noget nyt, ogsaa set i lyset af at man fortsaetter med de 5 udskiftninger saa vidt jeg ved, hvilket ogsaa giver muligheder for at spare minutter hos de baerende kraefter paa holdet.

Hvem ved, maaske kan Militao spille op til Ballon d'or niveau, hvis bare han fik chancen som 6'er ;-)
Fondo_Sur's profilbillede
Fondo_Sur svaret på emne: #3 1 måned 1 uge siden
Det er dog så fedt, at man bruger pausen på at blive hurtigere færdigt med den store renovation af Bernabeu. Så får man tidligere og dermed flere indtægter fra det renoverede stadion. Må man formode.
Ramos4's profilbillede
Ramos4 svaret på emne: #4 1 måned 1 uge siden
Selvfølgelig kan vi ikke gå ud og lave store indkøb. Det er desværre det eneste rigtige at gøre. Så må andre klubber bruge deres oliepenge eller få lønningerne betalt af staten, men Perez er helt korrekt på den her. Vi er Real Madrid og skal gå forrest med det gode eksempel.

Desværre :)
Daniel's profilbillede
Daniel svaret på emne: #5 1 måned 1 uge siden
Men for at gøre det en smule nemmere, så render der en gut rundt på Real Madrid Castilla, der hedder Antonio Blanco.

Han er før blevet hevet frem i de spanske medier som et bud på en backup til Casemiro, og der bliver snakket rigtig varmt om ham. Med rette. Han er en spændende spiller.

Han kunne måske godt få en chance eller to i næste sæson, men det kommer stadig til at afhænge af midtbanepuslespillet.

Kommer der til at være for mange kokke til at fordærve maden centralt på banen, tror jeg desværre, at Zidane vil ty til at bruge Kroos på 6'eren, når det en sjælden gang bliver nødvendigt.
DeLaRed svaret på emne: #6 1 måned 1 uge siden

Daniel skrev:

DeLaRed skrev: Nogen der har styr på kvaliteten af vores defensive midtbane hos Castilla, kan vi evt rykke et talent op derfra som nødløsning til Casemiro’s enkelte pauser i næste season?


Jeg kender en podcast, det er blevet nævnt i tidligere...... husker bare ikke navnet på den lige nu ;-)


@Daniel, den der alzheimers er sku ikke for god, du må hellere få tjekket hovedet ved lejlighed, vi skulle jo nødig ende i en situation hvor du glemmer hvilket hold du holder med ;-) ...Men tak for ledetråden ;-)
Daniel's profilbillede
Daniel svaret på emne: #7 1 måned 1 uge siden

DeLaRed skrev: Nogen der har styr på kvaliteten af vores defensive midtbane hos Castilla, kan vi evt rykke et talent op derfra som nødløsning til Casemiro’s enkelte pauser i næste season?


Jeg kender en podcast, det er blevet nævnt i tidligere...... husker bare ikke navnet på den lige nu ;-)
DeLaRed svaret på emne: #8 1 måned 1 uge siden
Nogen der har styr på kvaliteten af vores defensive midtbane hos Castilla, kan vi evt rykke et talent op derfra som nødløsning til Casemiro’s enkelte pauser i næste season?

BEMÆRK! Vi bruger cookies.

Ved at benytte hjemmesiden accepterer du, at der gemmes cookies på din computer. Læs mere

Jeg er indforstået

Hvorfor informerer vi om cookies?

Alle danske hjemmesider skal informere om cookies, der afsættes på brugerens udstyr. Informationen skal være i overensstemmelse med ”Bekendtgørelse om krav til information og samtykke ved lagring af og adgang til oplysninger i slutbrugeres terminaludstyr”.

Vi benytter cookies til:

  • Optimering af teknisk funktionalitet
  • Integration til facebook.com
  • Integration til vores annoncører, herunder Google AdSense

Ønsker du ikke at tillade cookies, kan du finde en vejledning her til at slette/slå dem fra i din browser. Vælger du at slette cookies, vil en del funktioner på madridista.dk ikke fungere hensigtsmæssigt for dig. Fx vil det ikke være muligt at logge på debatforum.