Spansk presse: Real Madrid forbereder gigantbud på Kylian Mbappé

Real Logo 090220

Endnu en sommer, hvor rygterne om Kylian Mbappé vil komme til at køre.

Denne gang melder spansk presse, at Real Madrid står klar med et gigant-bud, som ser stort på Corona-krisen – eller i hvert fald næsten.

Buddet skal således lyde på hele 350 millioner €, men det skal være en pris, der betales til Paris SG i fire rater og håbet er, at man kan sikre franskmanden, som er udset til at være frontfigur i det kommende årti.

Også Kylian Mbappé kan se frem til at høste en stor gevinst. Udover at komme til Real Madrid, følger der også en årlig løn på 30 millioner € med i tilbuddet.

Log-på for at kommentere


nono's profilbillede
nono svaret på emne: #1 1 måned 1 uge siden

Kimbo skrev: Ej stop nu med det pjat, det er sådanne børnehave kommentarer der gør at man nogle gange ikke orker dette ellers fantastiske forum.

Lad det nu ligge og kom videre ffs


Jeg kan se din smag for skarp og svirpende satire er forholdsvis ukultiveret. Kommentaren er faktisk både tankevækkende og relevant - tænk lige over den en ekstra gang :-)
9eren's profilbillede
9eren svaret på emne: #2 1 måned 1 uge siden

Kimbo skrev: Ej stop nu med det pjat, det er sådanne børnehave kommentarer der gør at man nogle gange ikke orker dette ellers fantastiske forum.

Lad det nu ligge og kom videre ffs


Hvordan kan man i øvrigt været uinteresseret i Real Madrid feminino. 20-25 lækre damer i verdens fedeste klub trøje!

Men jeg tror nok jeg bliver gay hvis Mbappe kommer til Madrid og fortsætter med at følge herre holdet. Så meget vil jeg have ham !
Kimbo svaret på emne: #3 1 måned 1 uge siden
Ej stop nu med det pjat, det er sådanne børnehave kommentarer der gør at man nogle gange ikke orker dette ellers fantastiske forum.

Lad det nu ligge og kom videre ffs
nono's profilbillede
nono svaret på emne: #4 1 måned 1 uge siden
Jeg er må udtrykke misfornøjelse og utaknemmelighed over denne clickbait. Et øjeblik troede jeg at Real Madrid Feminino havde købt Kylian Mbappe.

Da jeg ikke er interesseret i nyheder om herrenes hold vil jeg gerne anmode om, at sådanne nyheder fremover markeres med et passende tag, så jeg nemt kan sikre mig kun at læse nyheder om Feminino.
BBB svaret på emne: #5 1 måned 1 uge siden

Salix7 skrev: Jeg ønsker ham mere end nogen anden spiller til klubben, men kigger jeg på vores hold nu og her, mener jeg godt, at vi kan vente 1-2 sæsoner på ham, hvis det vil give en besparelse på mellem 150-350mio euro


Hvis det var Hazard om igen, så ville jeg være enig. Men med de penge PSG kan betale for Mbappe, deres chancer i den lokale liga, hans mulighed for at spille i sin hjemby. Det er bare meget, som han skal sige nej til hver eneste dag indtil hans kontrakt udløber.
9eren's profilbillede
9eren svaret på emne: #6 1 måned 1 uge siden
A fichar porfi

Mbappe har stået på min liste siden Monaco. Havde en debat om at City ville ryge ud på grund af ham, bam bam og så røg City ud. Verdens klasse spiller og han passer perfekt i Madrid under Zizou
Salix7's profilbillede
Salix7 svaret på emne: #7 1 måned 1 uge siden
Det vil undre mig, hvis prisen er rigtig, når han bør kunne anskaffes markant billigere næste år og gratis året efter. Perez har helt sikkert regnet på tingene, men med den strategi, vi har benyttet de sidste par år, virker det her helt skævt..

Jeg ønsker ham mere end nogen anden spiller til klubben, men kigger jeg på vores hold nu og her, mener jeg godt, at vi kan vente 1-2 sæsoner på ham, hvis det vil give en besparelse på mellem 150-350mio euro
-#7-'s profilbillede
-#7- svaret på emne: #8 1 måned 1 uge siden
Der er ikke en spiller jeg ønsker mig mere end Mbappe, men puha, 350 af de helt lange er godt nok mange penge. Papa Flo er godt nok kendt for at have korte lommer og lange arme, men alligevel..

Men på den anden side, havde man kunne se ud i fremtiden, og set hvordan Ronaldo og Messis karrierer havde forløbet, havde man så ikke allerede dengang de var på Mbappes alder gladeligt betalt 350 mio. €? Det vil jeg tro, og Mbappe er vel den eneste spiller i verden, som man kan se have en karriere som kan nærme sig de to.

Eventuelt kunne vi jo også bare bytte Bale ligeover.
DeLaRed svaret på emne: #9 1 måned 1 uge siden
Kan slet ikke forstille mig at Reals ledelse vil laegge saa mange penge for en enkelt spiller, det virker helt uhoert for Real, for selvom der er en markedsfoerings vaerdi i Mbappe, er risikoen simpelhen for stor, hvad hvis han starter seasonen med at rive korsbaandet over, og 350mio vil immervaek ogsaa haemme vores indkoeb til andre pladser, men Mbappe bliver jo ikke alene svaret paa vores svagheder de naeste 3-4 aar.

Tror slet ikke Real Kommer til at Koebe for 350mio til sommer(ogsaa selvom beloebet er spredt over flere aar), og de penge der bliver brugt skulle gerne gaa til at forstaerke flere af vores pladser (Back-up til Casemiro, Back-up til Carvajal, Arvtager til Ramos, arvtager til Benzema etc.)

Jeg haaber dog Mbappe bliver Real spiller i fremtiden, dog ikke til den pris.

BEMÆRK! Vi bruger cookies.

Ved at benytte hjemmesiden accepterer du, at der gemmes cookies på din computer. Læs mere

Jeg er indforstået

Hvorfor informerer vi om cookies?

Alle danske hjemmesider skal informere om cookies, der afsættes på brugerens udstyr. Informationen skal være i overensstemmelse med ”Bekendtgørelse om krav til information og samtykke ved lagring af og adgang til oplysninger i slutbrugeres terminaludstyr”.

Vi benytter cookies til:

  • Optimering af teknisk funktionalitet
  • Integration til facebook.com
  • Integration til vores annoncører, herunder Google AdSense

Ønsker du ikke at tillade cookies, kan du finde en vejledning her til at slette/slå dem fra i din browser. Vælger du at slette cookies, vil en del funktioner på madridista.dk ikke fungere hensigtsmæssigt for dig. Fx vil det ikke være muligt at logge på debatforum.