Italiensk medie: Fiorentina vil leje Odriozola
Álvaro Odriozola har måtte nøjes med 57 minutters spilletid for Real Madrid i denne sæson, da han startede inde mod Real Valladolid i fjerde spillerunde, men måtte udgå med skade. Som det ser ud lige nu er han ikke engang i Zinedine Zidanes overvejelser, når der bliver sat startopstilling, heller ikke selvom det normalt førstevalg på pladsen, Dani Carvajal, er ukampdygtig. I denne sæson har Lucas Vázquez udfyldt pladsen, når Carvajal har været ude, og hvis ikke Lucas, så er det Nacho.
Derfor er det tydeligt, at Odriozola skal finde et andet sted at arbejde, hvis han ønsker at spille fodbold i weekenderne, og ifølge den velansete italienske journalist Gianluca di Marzio er Fiorentina et godt bud på en lejedestination.
Det var på det her tidspunkt sidste år, at Odriozola drog til Bayern München, hvor han ikke fik meget spilletid, men til gengæld fik tre titler - Champions League, DFB Pokalen og Bundesligaen.
Også Athletic har været kædet sammen med Odriozola, men de er umiddelbart dækket ind på pladsen med Ander Capa og Oscar de Marcos.