Real Madrid Castilla tæt på at hente 19-årigt midtbanetalent

Real Madrid har rettet blikket mod Latif Issman fra UD Logroñés. Den 19-årige ghanesiske midtbanespiller er tæt på at skifte til Castilla, hvor han efter planen skal være en del af truppen fra næste sæson.

Real Madrid arbejder seriøst på at hente Latif Issman til Castilla. Den 19-årige midtbanespiller fra UD Logroñés har imponeret i den spanske tredjebedste række, hvor han har spillet sig til en fast plads på holdet.

Issman er født den 1. november 2006 og har været en vigtig profil for UD Logroñés, der aktuelt ligger nummer to i gruppe I i Primera Federación. Det er dermed et hold, der befinder sig i den samme række som Real Madrid Castilla, og præstationerne har fået opmærksomhed fra La Fábrica.

Ifølge ESPN, som også bekræftes af spanske medier, er forhandlingerne mellem klubberne allerede langt fremme. Handlen er endnu ikke endeligt på plads, men der er optimisme i Real Madrid, hvor man forventer, at parterne kan nå til enighed.

Det eneste væsentlige udestående er en aftale om transfersummen med UD Logroñés. Forhandlingerne forventes dog ikke at blive særligt komplicerede, da de to klubber har et godt forhold til hinanden. Senest nåede klubberne til enighed om Manex Rezola i vinterens transfervindue, hvor spilleren har været tilknyttet både Real Madrid C og Castilla.

Latif Issman har været en vigtig del af UD Logroñés' udvikling. Cheftræner Unai Mendía gav ham allerede chancen i sidste sæson, hvor midtbanespilleren blev hentet op fra klubbens reservehold.

Det skete i forbindelse med klubbens oprykning fra Segunda Federación, hvor UD Logroñés sluttede på fjerdepladsen og efterfølgende sikrede sig oprykning gennem playoffkampene. Issman fik spilletid i alle fire kampe i oprykningsspillet og viste allerede dengang, at han kunne begå sig på et højere niveau.

I denne sæson er hans betydning kun vokset. Han har startet inde i syv af de første ni ligakampe og er med sine 619 spilleminutter den fjerde mest benyttede spiller i truppen.

Flere klubber har derfor fået øjnene op for den unge ghaneser, men det er i øjeblikket Real Madrid, der står bedst placeret i kampen om hans underskrift.

Hvis handlen falder på plads, kan Latif Issman blive endnu en spændende tilføjelse til Castilla frem mod næste sæson.

Log-på for at kommentere

Seneste artikler...